Close
MARINKO PERIĆ: “Vjera u sebe, beskonačan rad i pošten pristup. Da nisam vjerovao, ne bi se ovog ni primio”

MARINKO PERIĆ: “Vjera u sebe, beskonačan rad i pošten pristup. Da nisam vjerovao, ne bi se ovog ni primio”

Preporod! Tako bismo najlakše mogli opisati sezonu koju Hrvatski dragovoljac igra. Dolaskom novog vodstva kluba, dragovoljac se sigurnim koracima vraća u vrh hrvatskog nogometa. Jedan od najzaslužnijih ljudi svakako je predsjednik Marinko Perić. Čovjek koji je napravio veliki sportski i financijski podvig.

Poštovani gdine. Periću, evo dali ste već mnoge intervjue za puno sportskih novina i portala ali još niste za web stranicu Dragovoljca. 

  • Tako je kod mene, uvijek prvo mislim na druge nego na sebe, ali nikad nije kasno.

Počinje polusezona koja može mnogo toga odrediti za budućnost Dragovoljca, ali vratimo se na početak vašeg dolaska na čelo kluba, kako ste odlučili preuzeti kormilo kluba?

  • Dragovoljac je od svog osnutka imao posebno mjesto u mom životu. Znamo što znači Hrvatski dragovoljac, koga predstavlja i za što se zalaže. Kad sam dobio priliku biti u klubu kao volonter, nisam nimalo dvojio, borio sam se, radio, ulagao svoje novce bez puno pitanja sam kao volonter 15 godina zajedno sa svojim prijateljima pomagao klub, nažalost bez ikakve mogućnosti odlučivanja jer su određeni ljudi „privatizirali“ klub. Na ljeto 2019. voda je došla ne do grla, nego preko grla. Bilo je biti ili ne biti, ovdje je bila “spaljena zemlja” I nakon što mi je ponuđeno mjesto predsjednika, znao sam da mi slijede mnoge neprospavane noći, velika borba ali nisam puno dvojio jer mi je ovaj klub svetinja I nisam mogao dopustiti da jednostavno nestane bez borbe.  

Koji su bili prvi koraci koje ste poduzeli po preuzimanju kluba?

  • Trebalo je skupiti igrače koji će uopće igrati jer smo na prvom jutarnjem treningu imali 4 igrača. Do navečer smo već imali 24 igrača, no kratak je bio period do početka prvenstva, trebalo je to uigrati. Ono što je bilo veliko breme u funkcioniranju kluba je bio ogroman dug od 12 miliona kuna koje smo uspjeli predstečajem donijeti u mogućnost da redovno otplaćujemo svoje dugove I normalno funkcioniramo. Trebalo je dignuti i školu nogometa koja je dugi niz godina bila zapostavljena, morali smo se boriti s rečenicom “bježi iz Dragovoljca čim dalje” dok danas imamo najškolovaniji I najstručniji trenerski kadar te roditelji zovu svakodnevno za upis u Školu nogometa. 

Velika sredstva ulažete u školu nogometa?

  • Kad sam preuzeo kormilo, u Školi nogometa je bilo 170 djece a sad ih ima 360 i broj svakodnevno raste.  Plan nam je imati prepoznatljivu školu nogometa, kad netko čuje da je igrač prošao školu Hrvatskog dragovoljca, da zna o kakvom igraču se radi. Mislim da smo na dobrom  putu. Trenerski kadar, kako sam rekao je među najstručnijim u gradu i šire. Ove godine su već dva juniora priključena seniorskoj momčadi a to je put kojim želimo ići, da iz kvalitetne škole nogometa svake godine izađe barem jedan igrač koji se može priključiti seniorskoj ekipi

Što se tiče seniorske ekipe, u  poprilično kratkom vremenu ste došli od „spaljene zemlje“ do vodećeg mjesta u ligi. Koja je tajna tako brzog uspjeha.

  • Vjera u sebe, beskonačan rad i pošten pristup. Da nisam vjerovao, ne bi se ovog ni primio. „Zaorao“ sam zajedno sa svojim suradnicima od prvog dana. 24 sata dnevno su mi premalo. Hrvatski dragovoljac gledam kao klub svih Hrvata, građana Hrvatske i njegovih navijača. Kao sve hrvatski klub, želim da jednako bude primljen I Ima tretman u svakom kutku Hrvatske. Uspostavio sam kontakte s mnogim klubovima, omogućio mnogim igračima koji do tada nisu dobili priliku da se afirmiraju I stvore ime. Nešto ima I u nogometnoj intiuiciji I prepoznavanju igrača jer sam u nogometu cijeli život. Recimo kad sam imenovao gdina Perkovića glavnim trenerom, smijali su mi se I govorili da sam si iskopao grob, ali evo, mi smo završili polusezonu na prvom mjestu. 

Na polusezoni ste se ipak rastali s gdinom Perkovićem.

  • Da, odluku o rastanku nije bilo donijeti lako, ali morali smo radi određenih problema u svlačionici raskinuti suradnju. 

Desila se tada nesretna situacija s Lekom?

  • To je jedan od dokaza po koliko skliskom terenu hodamo i koliko je za svaki korak potreban  veliki oprez. Kad smo raskinuli s gdinom Perkovićem imali smo par imena koji su nas zaintrigrirala, odlučili smo se za Jerka Leku, no desilo se to što se desilo I ne možemo i ne trebamo se vraćati unazad. 

Ekipu je tada preuzeo gdin Kuljanac?

  • Miroslav Kuljanac je u klubu godinama, vojnik je, kako sam voli reći, kluba i veliki nogometni stručnjak koji živi nogomet. Brzo smo se dogovorili da preuzme ekipu u delikatnom trenutku i dalje od njega nismo trebali tražiti.

Proljetni dio sezone je počeo. Koja su vaša očekivanja?

  • Očekivanja su da ostanemo na vrhu. Liga je nikad izjednačenija i svatko može dobiti svakog, ali mislim da imamo snage i znanja da završimo ligu na prvom mjestu. Međutim i ako ne završimo prvi, život ide dalje. Da Vam je netko pričao u ljeto 2019. da će se Hrvatski dragovoljac boriti za prvu ligu, smatrali bi tu osobu ludom a danas neki pričaju da je neuspjeh ako se ne izbori. Moramo biti realni, najbitnija je stabilizacija kluba a rezultati će doći kao produkt toga. Ove godine ili slijedeće, manje je bitno. 

Neki igrači su  otišli, kako gledate na igračku križaljku?

  • Takav je drugoligaški život, otišao je kapetan i stoperski par, ali Mario Burić, Dominik Ivkič, Ricardo Bagadur, Marko Bašić i Luka Smoljo su kvalitetna rješenja koja će ih zamijeniti pa čak biti i bolji nego što su bili oni koji su otišli. S druge strane ostali su nam vrhunski pojedinci i ekipa diše ko jedan što je preduvjet za uspjeh. Isto tako,  pozdravio bih sve naše navijače a sreo sam ih puno u cijeloj Hrvatskoj i van nje. Mogu biti sigurni da će njihova ekipa dati sve što ima na terenu kako bi dostojno predstavljali ime i grb koji nose.